Jest jednym z częstszych pytań rodziców podczas spotkań. Może zacznijmy najpierw od bardzo prostego przykładu:
Idziemy na spacer z dzieckiem. Podczas spaceru spotykamy koleżankę. Zatrzymujemy się i rozmawiamy . Dziecko się od nas oddala, ponieważ zauważyło coś bardzo interesującego niedaleko ruchliwej ulicy. Zwracamy uwagę i wydajemy polecenie ” odejdź od ulicy” – dziecko nie reaguję rzecz którą znalazło obok ulicy jest o wiele ciekawsza niż polecenie mamy” odejdź od ulicy słyszysz? tam jeżdżą samochody!” – powtarza głośniej mama. Dziecko nadal nie reaguję jednak testuję stanowczość rodzica, jego cierpliwość, zna zachowania swojej mamy dlatego postanawia nie odchodzić od interesującego je przedmiotu.
Mama wraca do rozmowy z koleżanką .
Niestety większość z nas ignoruje polecenia, których nikt nie egzekwuje! Warto pamiętać, że nieposłuszeństwo jest zachowaniem wyuczonym i wzmacnianym!!
– Starajmy się wydawać tylko jedno polecenie, wtedy kiedy możemy je wyegzekwować
-Ważne jest przy wydawaniu poleceń aby pamiętać o podstawowych etapach skutecznego wydawania polecenia
–Po pierwsze! Podejść do dziecka
– Po drugie! Zdobyć jego uwagę np. zawołać po imieniu, nawiązać kontakt wzrokowy, wykorzystać kontakt fizyczny – dotknąć za ramię.
–Po trzecie! Wydaj krótkie polecenie – dwu, trzy wyrazowe.
–Po czwarte! Poproś dziecko aby powtórzyło polecenie.
–Po piąte! Dopilnuj wykonania polecenia!
Pamiętajmy o wzmacnianiu zachowań dziecka np. po przez pochwałę, gest, uśmiech, zadowolenie z wykonanego polecenia. Nagradzane zachowania będą pojawiać się częściej
Szczęśliwy rodzic to szczęśliwe dziecko.