Głowa niemowlaka to delikatne kości czaszki, które połączone są elastycznymi szwami. Jest to delikatna struktura, która narażona jest na pojawienie się zniekształceń. Odkształcenia głowy mogą pojawiać się jeszcze na etapie życia płodowego, ale też u innych proces ten może przebiegać etapowo od urodzenia.
Trzeba sobie zdać sprawę, że odkształcenie głowy dziecka ma ogromny wpływ nie tylko na wygląd ale wiąże się z wieloma innymi problemami w tym:
-utrwalone zniekształcenie głowy
-utrwalona asymetria ułożeniową
-wady zgryzu i oczu
-skrzywienie kręgosłupa
-ucisk na mózg
-zaburzenia integracji sensorycznej
Przyczyn zniekształceń głowy jest bardzo dużo. Na niektóre nie mamy wpływu, a są takie które bezpośrednio zależą od Nas:
Rodzaje deformacji głowy:
Plagiocefalia (skośnogłowie): asymetryczny kształt głowy obejmujący podstawę czaszki
Brachycefalia (spłaszczony tył głowy lub „krótka głowa”): szeroka i skrócona, wyciągnięta do góry głowa ze spłaszczoną potylicą
„Krzywa głowa” według Blechera: wyraźne przesunięcie podstawy czaszki (szczególna odmiana plagiocefalii)
(zdjęcia i opis zdjęć Plagiocefalia, Brachycefalia, Dolichocefalia użyczone od https://www.cranioform.de/pl/dla-lekarzyterapeutow/wskazanie.html
Odpowiednia pielęgnacja – Okres niemowlęcy jest bardzo dynamicznym czasem w którym bardzo dużo i szybko się zmienia w rozwoju dziecka. Uczy się Ono bardzo szybko naszych nawyków. Natomiast brak Naszego spokoju, szybkie i chaotyczne ruchy będą bezpośrednio rzutować na niepokój dziecka co np. może wpływać na jego rozwój, napięcie mięśniowe, asymetrię itp.
Zbieranie doświadczeń z obu stron ciała – aby zmniejszyć ryzyko zniekształcenia główki, warto zadbać, by dziecko doświadczało i zbierało informacje z otoczenia, podłoża z obu stron swojego ciała. Musimy obserwować i zadbać o to by wkładał do buzi swoje rączki na przeminnie, a także by jak najczęściej układał się symetrycznie swoje całe ciało.
Daj się swojemu dziecku ruszyć! – swoboda ruchu oraz różnorodność pozycji to istotny bodziec do dalszego rozwoju. Kładziemy dziecko w różnych pozycjach, plecy, na bokach no i oczywiście na brzuchu. Kładzenie dziecka na brzuchu jest niezwykle ważną pozycją w rozwoju dziecka, najczęściej ta pozycja wzmacnia mięśnie i pozwala dziecku pokonać kolejne etapy rozwojowe w swoim życiu. Oczywiście powierzchnia na której dziecko leży również jest istotna. Przyjęło się, że najlepszym rozwiązaniem jest pół twarda powierzchnia. Ściągamy dzieci z wersalek i łóżek!
Najważniejszą rzeczą jest konsultacja ze specjalistą. Zadaniem terapeuty jest określenie czy ułożenie ciała dziecka względem główki jest fizjologiczne. Czasami wystarczy kilka spotkania, by nauczyć się prawidłowej pielęgnacji dziecka i wykonywać proste ćwiczenia i zabawy już w domu.
Czasami będzie trzeba zastosować poduszkę z tzw. z dziurką , która zmniejsza ucisk głowy. Kładzie się duży nacisk na pozycjonowanie dziecka – fizjoterapeuta wyjaśni jak warto układać dziecko, aby dać doświadczenia sensoryczne.
Istnieje też terapia kaskowa, gdzie zakłada się praktycznie na całą dobę kask wykonany na miarę. Natomiast ostatecznością jest leczenie operacyjne, szczególnie przy kraniosynostozie. Ta przypadłość to wrodzone zrośnięcie się szwów czaszki. Warto więc już na samym początku konsultacji i obserwacji zwrócić na to uwagę i skonsultować to ze specjalistą.
Materiały:
– ,,Metoda NDT-Bobath, poradnik dla rodziców’’ Maria Borkowska i Zofia Szwiling.
– – materiały i badania firmy: Mimos, HEAD CARE, CranioForm,