Emocje dziecka to jeden wielki wulkan ???
Pierwszym i podstawowym obszarem jest doświadczanie emocji przez dziecko.
Wasze dzieci zdobywają świadomość emocji , potrafią je porównywać, identyfikować oraz łączyć z występującymi sytuacjami teraźniejszymi czy też przeszłymi – trzy podstawowe słowa jakie trzeba tutaj uwzględnić są czuje, przeżywam, doświadczam. Kolejnym etapem jest ekspresja stanów emocjonalnych . Dziecko nabywa i rozwija umiejętności wyrażania własnych emocji a także reagowania na emocje innych.
Ponadto dzieci w wieku przedszkolnym potrafią odczytywać sygnały niewerbalne jak mimika, mowa, gesty,. Pojawiają się także zmiany w sposobie przezywania emocji przez dziecko np. czerwienie się, czy pocenie a także wiele oznak ruchowych wyrażania emocji jak klaskanie, podskoki.
Kolejnym etapem jest dzielenie się swoimi emocjami , dziecko komunikuje o tym co czuje, potrafi nawiązać rozmowę dotyczącą emocji, tego co przezywa, odczuwa.
Ostatnim etapem jest radzenie sobie z emocjami który ma wpływ na regulowanie i kontrolowanie emocji u dziecka w rożnych sytuacjach w jakich się znajdzie w przyszłości.
Dziecko w sytuacji pojawienia się danej emocji reaguje adekwatnie do odczuwanego stanu emocjonalnego jeżeli jest mi smutno idę przytulic się do mamy, tata czy misia itp. , podejmuje działanie bo wiem jak mogę w takiej sytuacji postąpić.
Okres przedszkolny to także okres pojawiających się specyficznych lęków rozwojowych , który jest związany z ich bujna wyobrażania. Widoczny w tym okresie jest lęk separacyjny jeden z chrzestnych lęków pojawiających się u dzieci i ciężki do przetrwania dla rodziców. Jednak o lękach może innym artykule. Okres przedszkolny to bardzo barwny etap rozwoju dla dziecka ale także dla rodziców. Wasze pociechy mogą się buntować, przejawiać agresję, kłamać, zrzucać winne np. .na kolegów, koleżanki. Natomiast drodzy rodzice musicie pamiętać ze takie reakcje emocjonalne pojawiają się ze względu na widoczna chwiejność emocjonalna dziecka. Waszym zadaniem jest w tym okresie nauczyć malca rozmawiać i wyrażać emocje.
Często musimy podejmować wiele trudnych dla nas decyzji. Zakazy i nakazy potrafią wywołać wiele sprzecznych w nas emocji , kto lubi kiedy czegoś się mu zabrania ? A szczególnie tego co sprawia przyjemność , radość ?
Prawidłowa emocjonalność dziecka , prawidłowy wzorzec zachowań = zdrowe dziecko, zdrowy rodzic.